Zdrowie

07 stycznia 2016

Sądzę, że większości z nas zdrowie kojarzy się przede wszystkim z brakiem fizycznej choroby. Koncept ten z pewnością utrwala współczesna zachodnia medycyna. Wystarczy wybrać się na spacer po osiedlu, a na każdym niemal kroku wpadamy na aptekę, pełną uginających się od leków półek. Przekaz reklamowy jest prosty – weźmiesz lek = będziesz zdrowy. Czy na pewno?

Cytując za Wikipedią:

Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności.

W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego” a także wymiar duchowy.

Otóż to 🙂

Uważam, że zdrowie powinno być postrzegane właśnie w taki sposób, a więc holistycznie, jako że w rzeczywistości nie ograniczamy przecież naszej istoty jedynie do wymiaru czysto fizycznego! Wręcz przeciwnie – największy wpływ na nasz stan fizyczny ma, w mojej opinii, stan psychiczny/umysłowy, a on z kolei jest poniekąd wynikiem stanu społecznego, ekonomicznego i duchowego.

Sądzę, że myśląc o zdrowiu, czy też dążąc do uzdrowienia powinniśmy pamiętać o każdym ze wspomnianych elementów – o wszystkim, co wpływa na to kim jesteśmy, o naszym życiu i środowisku, w którym się ono toczy.

Tego typu podejście powinno być najbardziej efektywne i rozwiązywać problemy zdrowotne (czyt. leczyć choroby) u ich podstaw. Takie też pogląd zamierzam prezentować na tym blogu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s