Rozwój osobisty

07 stycznia 2016

Rozwój osobisty postrzegam jako podroż, nie zaś cel sam w sobie. Życie to rozwój.

Jednocześnie zaś rozwój nie jest „stawaniem się” kimś, ale raczej odkrywaniem siebie – powrotem do domu.

Bardzo spodobało mi się obejrzane swego czasu nagranie Michała Pasterskiego nt. rozwoju osobistego („Jak być coachem dla samego siebie?”). Michał dzieli się w nim swoją refleksją, że „(…) rozwój osobisty nie musi być ciężką wspinaczką. Może być czymś, dzięki czemu ja wznoszę się ponad swoje ograniczenia i lecę prosto do celu, bez wysiłku.”

Przez długi czas utożsamiałam pojęcie rozwoju osobistego z samodoskonaleniem się. Tymczasem określenie samodoskonalenie, w moim odczuciu, w ostateczności prowadzi do frustracji i doła, ponieważ zakłada (choćby z nazwy), że w chwili obecnej coś jest z nami nie tak – nie jesteśmy dość dobrzy i właśnie dlatego musimy dążyć do doskonałości/ideału, który z założenia (definicji) jest niemożliwy do osiągnięcia, jako że jesteśmy ludźmi. Koncept rozwoju bardziej mi odpowiada ponieważ wydaje się bardziej naturalny – używa się go choćby w kontekście opisu zjawisk przyrodniczych takich jak np. rozwój pąków, czy zarodka. Zakłada on, że każdy etap (tego rozwoju) jest OK (jest ważny i potrzebny). Uwarunkowana przez takie postrzeganie autoakceptacja pozwala nam na większą swobodę, wolność i szczęście. Na bycie tu i teraz oraz wdzięczność, co wyzwala – IMO – znacznie  większy i silniejszy potencjał do pozytywnych zmian w naszym życiu.

Być może pozwoliłam sobie na nieco przesady w powyższym wywodzie, ale dla mnie osobiście tak to właśnie działa. Takie mam odczucia i w takim kontekście będę rozpatrywać rozwój w ramach niniejszego bloga.

20 stycznia 2016

Powróciły dziś do mnie, po raz kolejny, słowa mojej Mentorki, którymi zapragnęłam się z Wami podzielić. Dotyczą one konceptu rozwoju, a co za tym idzie – działania:

„Nie potrzeba żadnego działania – samo bycie (istnienie) jest najdoskonalszym działaniem nie trzeba nic więcej! Ale to właśnie jest najtrudniejsze!”

No właśnie. Czasami to jest aż nie do zniesienia.

 

 

Reklamy

2 myśli w temacie “Rozwój osobisty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s